Math Update

Wrapping Up- Be on the lookout for your daughter’s latest chapter 6 math test. She took the test last week and is assigned the task of writing you a note about how she felt the test went, and showing you her test and any test corrections she did (those should be attached to her test on a separate sheet). You will need to sign her test and I encourage you to have a conversation about it. Her test with corrections, a note to you and your signature is due Tuesday. Please let me know if you have any questions.

Looking Ahead-Next week we begin our Budget Project (in math and SJCU) with a quick introduction to basic finance and using Excel. We will learn various tools within Excel, such as writing formulas and summing data, to help students calculate their yearly taxes owed and create a monthly budget.  I love this unit because I want students to leave SGS feeling confident about balancing a budget and learning to be money savvy, especially as young women! Students love learning about how to use math tools to solve problems and apply them to real world scenarios such as calculating cost of living.

SOE- Elimination/Addition Method

Here’s a link to the Elimination/Addition Method example and practice problems we will be using in class on Monday.

Here is a great video explaining how to use the Elimination/Addition Method with a given set of equations and also with a written word problem.

Again, here is the link to the video explaining the three methods (Equal Values, Substitution, Elimination) and when you would use each method to solve a System of Equations (SOE).

 

Systems of Equations For Real

In math, we are currently learning how to solve a system of equations, when two things happen at the same time.  For example, if you have two cell phone plans, determining which is the better deal and under what conditions? I gave math groups a two part project to practice. The first part was a real life problem I encountered trying to decide how my family was going to purchase a family cell plan. This problem includes weighing various factors and variables: data plans, phone costs, leasing or buying a phone, and determining how much each person should pay for their portion of the plan. The second part was comparing three different plans with a base price for the plan and a plan per minute of talking (old school cell plans). Which plan is the best deal? Under what circumstances? Can you show your answer visually and using algebra? Students are expected to explain their answers with calculations and explain in writing why they ran those calculations and what they determined. The focus is on making sense of systems of equations type problems and applying them to real-life contexts.

Cell Phone rubric

cell phone problem

Cell Phone problem part 2